مبل کلاسیک یا راحتی ؟ انتخاب کدام برای منزل بهتر است؟

یکی از سوالات مهمی که هنگام انتخاب و خرید مبل پرسیده می‌شود، انتخاب نوع مبل بوده و سوال مبل کلاسیک یا راحتی نیز بین افرادی که قصد خرید مبلمان دارند، بیشتر پرسیده می‌شود. اگر شما هم جزء افرادی هستید که این سوال برایتان پیش آمده، پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مطلب توکامگ را از دست ندهید.

شاید بارها واژه مبل کلاسیک به گوش شما خورده باشد، اما تفاوت آن را با سایر مبل ها ندانید. مبل ها عموماً به سه دسته کلاسیک، استیل و راحتی تقسیم می شوند. مبل‌های استیل به مبل های سلطنتی معروف هستند و مبل‌های کلاسیک همان مبل‌های استیل هستند، البته با کمی تغییرات که به مبل‌های نیمه استیل شهرت دارند. در نهایت مبل‌های راحتی که یکی از مبل‌های باب شده در منزل ما ایرانی‌ها است و تقریبا همگی با آن آشنا هستیم. در مطلب پیش روی سعی شده است قدری از تفاوت‌های مبل کلاسیک و مبل راحتی توضیح داده شود.

مبل کلاسیک

برای شناخت بهتر مبل کلاسیک نیاز است قدری بیشتر با این گونه مبل‌ها شما را آشنا کنیم. همان طور که از نام آن مشخص است و در مطلب مبل کلاسیک چیست نیز اشاره کردیم، زیبایی در مبل‌های کلاسیک نهفته است. مبل کلاسیک تلفیقی از راحتی و زیبایی است. این گونه مبل‌ها گویی زمان را متوقف کرده اند و در زمان حال و آینده تمام نیازهای کاربر از مد را عرضه می‌کنند. شاید بتوان گفت که از دید مشتریان بازار مبل زیباترین مبل، مبل کلاسیک است. در طراحی دسته‌ها و تاج این گونه مبل‌ها، عموماً از چوب‌‌های خاص با طرح‌های ظریف بهره گرفته می‌شود. این نوع مبل به یک مبل همیشه ماندگار شهرت دارد و اگر بخواهیم استعاره‌ای بهتر از مبل کلاسیک داشته باشیم، باید بگویم مبل کلاسیک تقریبا شبیه به فرش‌های سنتی پر نقش و نگار است.

مبل کلاسیک
تصویری زیبا از مبل کلاسیک

مبل راحتی

مبل راحتی مبلی با پارچه بسیار است و همین امر نیز باعث راحتی این نوع مبل، و با با این نام خوانده شدن آن شده است. این گونه مبل‌ها عموماً در نشیمن و فضاهایی که استفاده بیشتری از مبل می‌شود و به منظور آسایش و رفاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از همین رو نیز مبل را حتی را در شکل و طرح‌های متنوع در بازار می‌بینیم. مبل‌های راحتی بر خلاف مبل‌های سلطنتی و کلاسیک، زیاد تشریفاتی طراحی و ساخته نمی‌شوند.

در مقاله پیش رو شما را با شباهت‌ها و تفاوت‌های مبل کلاسیک و راحتی بیشتر آشنا می‌کنیم.

اصلی‌ترین ویژگی‌های مبل کلاسیک عبارتند از:

  • ظرافت در طراحی و ساخت
  • چوب‌های به کار رفته در مبل کلاسیک
  • منبت کاری مبل کلاسیک
  • دکوراسیون مبل کلاسیک
  • ظرافت در طراحی مبل کلاسیک

مبل‌های کلاسیک بسیار حرفه‌ای طراحی و ساخته شده می‌شوند. انتخاب رنگ برای پایه و دسته‌های این گونه مبل‌ها بسیار تخصصی صورت می‌گیرد. همچنین پارچه‌هایی که در ساخت مبل کلاسیک استفاده می‌شود بسیار خوش نقش و نگار و با کیفیت در نوع خود به شمار می‌روند. هم‌خوانی داشتن بسیار زیاد کلاف و پارچه نیز یکی دیگر از مزایای مبل کلاسیک به شمار می‌رود.

مبل کلاسیک یا راحتی | مقایسه ویژگی های مبلمان راحتی و کلاسیک
عکسی از مبل کلاسیک که در آن ظرافت کار کاملا مشخص است
چوب‌های استفاده شده در مبل کلاسیک
چوب‌هایی که در ساخت مبل کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد، در مقایسه با سایر مبل‌ها و به خصوص مبل‌های راحتی، بسیار مرغوب‌تر هستند. یکی از دلایلی که این گونه مبل‌ها را در میان سایر محصولات مشابه بی رقیب جلوه داده است، کیفیت متریال اصلی آن است. به عنوان مثال چوب به کار رفته در مبل کلاسیک معمولا از نوع چوب درخت گردو است. این چوب در گذر زمان کمتر دچار فرسایش می‌شود و احتمال خوردن شدن آن توسط حشرات و مورچه ها نیز بسیار پایین است. چوب‌های دیگر از جمله نراد، راش، چوب روسی، چوب افرا، چوب ماهاگونی، چوب توسکا ملچ و آبنوس نمونه‌های دیگر از انواع چوب مبل کلاسیک به شمار می‌روند.

منبت کاری مبل کلاسیک

از آنجایی که طرح و نقش مبل‌های کلاسیک بسیار ظریف هستند، از چوب‌های با کیفیت برای این منظور استفاده می‌شود. چوب‌ها در مبل کلاسیک در حین منبت کاری بسیار تراشید و برش داده می‌شوند و به همین منظور احتمال شکسته شدن و آسیب دیدگی آن‌ها بسیار زیاد است؛ به همین دلیل است که چوب انتخابی برای مبلمان کلاسیک، علاوه بر مرغوب بودن بسیار منعطف نیز می‌باشد.

نمونه‌ای از منبت کاری ظریف در مبلمان کلاسیک

دکوراسیون مبل کلاسیک

به افرادی که به زندگی شیک علاقه دارند توصیه می‌شود از مبل‌های کلاسیک بیشتر در فضای خانه خود استفاده کنند. مبلمان کلاسیک با فرش سنتی و آباژورهای قدیمی تلفیقی بی نظیر از طرح و نقش را برای شما به ارمغان می‌آورند. همچنین در خانه‌های کوچک می‌توان از این گونه مبل‌ها و البته گونه ظریف‌تر آن‌ها استفاده کرد. اگر در مورد چیدمان مبل های کلاسیک کنجکاو هستید، مطلب چیدمان مبل کلاسیک در منزل را از مجله خبری توکامگ مطالعه کنید.

مبل کلاسیک چیست
تصویری از مبل کلاسیک آبی برای داشتن دکوراسیونی خاص

ویژگی‌های مبل راحتی

در ادامه مقایسه مبل کلاسیک و مبل راحتی، به ویژگی‌های مبلمان راحتی می‌پردازیم تا اگر قصد خرید مبل راحتی داشته باشید، بتوانید با خیالی آسوده و آگاهانه خرید خود را انجام دهید.

ارتفاع طولی و عرضی مبل‌های راحتی باید به گونه‌ای باشد که در حین استفاده طولانی مدت به کمر و پای شما آسیبی وارد نکرده و راحتی محض را برای شما در حین استراحت فراهم سازد. مبل‌های راحتی باید به گونه‌ای باشند که گودی کمر را بپوشانند و ارتفاع آن از سطح زمین اندازه‌ای استاندارد و مناسب باشد که به پای شما آسیب وارد نشود. سعی شود برای مبل‌های راحتی از رویه چرم استفاده نشود. رویه‌های چرم سبب تعریق شده و برای طولانی مدت نمی‌توان از مبل راحتی بهره گرفت. مبل‌های راحتی باید راحتی استانداردی را فراهم سازند؛ نه آنقدر سفت باشد که استراحت شما را برهم زند و نه آنقدر نرم که از نشستن روی آن واهمه داشته باشید! در نهایت مبل راحتی مناسب منزل است که پارچه آن پرز پرز نشود و در گذر زمان شما را دست به جیب نکند. در مطلب مبل چرمی بهتره یا پارچه‌ای، به بررسی ویژگی‌های این دو نوع مبلمان پرداخته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این دو نوع مبلمان، این مطلب را نیز مطالعه کنید.

ویژگی های مبل راحتی

مقایسه مبل راحتی و کلاسیک

حالا که با ویژگی‌های مبل راحتی و مبل کلاسیک آشنا شدید، قدری از شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو مدل مبل به اختصار گفته می‌شود.

عمده تفاوت‌های مبل کلاسیک و راحتی در چهار مورد زیر خلاصه می‌شوند:

  • متریال
  • قیمت
  • طراحی و ساخت
  • دکوراسیون داخلی

متریال و جنس مبل کلاسیک و راحتی چیست؟

برای ساخت مبل‌های کلاسیک عموماً از چوب نراد، گردو و یا راش استفاده می‌شود. از همین رو کیفیت این گونه کارها در مقایسه با مبل‌های راحتی معمول بالاتر بوده و در نتیجه قیمت آن‌ها نیز نسبت به مبل‌ها راحتی بالاتر است. پارچه به کار رفته در مبل‌های کلاسیک نیز به مراتب نسبت به پارچه مبل‌های راحتی گران‌تر و با کیفیت‌تر است. البته بسته به نوع مبل می‌توان مبل راحتی خرید که از لحاظ کیفیتی از بعضی از مبل‌های کلاسیک برتر باشد. در این رابطه پیشنهاد می‌کنیم مطلب چه مبلی بخریم را که در آن به راهنمای خرید انواع مبلمان پرداخته‌ایم، از دست ندهید.

متریال مبل کلاسیک و راحتی
مقایسه متریال و جنس مبل کلاسیک و راحتی

قیمت مبل کلاسیک و مبل راحتی

از آنجایی که مبل‌های راحتی استفاده بیشتری در مقایسه با مبل‌های کلاسیک در فضای داخلی خانه دارند، ارزان‌‌تر ساخته و تولید می‌شوند؛ زیرا تعویض این گونه مبل‌ها به مراتب بیشتر از مبل‌های کلاسیک صورت می‌گیرد و متریال اولیه مبل‌های کلاسیک نیز گران‌‌تر از مبل‌های راحتی هستند. از همین رو مبل‌های کلاسیک گران‌تر از مبل‌های راحتی هستند. پارچه به کار رفته در مبل راحتی به مراتب بیشتر از پارچه به کار رفته در مبل کلاسیک است و از سوی دیگر مبل‌های کلاسیک چوب و کلاف بیشتری را مورد استفاده قرار می‌دهند. در صورتی که مبل کلاسیک را انتخاب کرده‌اید، حتما مطلب راهنمای خرید مبل کلاسیک را مطالعه کنید تا خریدی آگاهانه داشته باشید.

طراحی و ساخت مبل کلاسیک و راحتی

نوع ساخت مبل کلاسیک رسمی‌تر و شکیل‌تر است، اما مبل‌های راحتی عامه پسندتر و ساده‌تر طراحی و ساخته می‌شوند. بر روی دسته و پایه‌های مبل‌های کلاسیک معمولا منبت کاری‌های خاص و چشم نواز صورت می‌گیرد. حال مبل‌های راحتی تماماً با پارچه پوشانده می‌شوند. مبل راحتی برای ایجاد حس آرامش بیشتر برای مصرف کننده از کوسن‌های متعدد و بیشتری بهره گرفته است. در حالی که مبل‌های کلاسیک برای تزئین بیشتر تنها با چند کوسن طراحی و ساخته می‌شوند. البته این مورد به سلیقه افراد بستگی دارد و می‌توانند از کوسن‌های بیشتری به منظور دکوراسیون مبل‌های کلاسیک بهره ببرند. برای مقایسه بیشتر این دو نوع مبل، می‌توانید مطلب مقایسه مبل کلاسیک و مدرن را نیز مطالعه نمایید. چرا که شاید به نوعی بتوان مبل‌های راحتی را نوعی مبل مدرن دانست که در برابر مبل‌های کلاسیک و اسیل قرار می‌گیرد.

مبل کلاسیک یا راحتی | مقایسه ویژگی های مبلمان راحتی و کلاسیک

شباهت‌های مبل کلاسیک و راحتی

از مهم‌ترین شباهت‌های این دو مبل می‌توان به راحتی آن‌ها اشاره کرد. با توجه به تشریفاتی بودن مبل‌های نیمه استیل، استفاده از پارچه در طراحی و ساخت این گونه مبل‌ها سبب شده است راحتی زیادی را برای کاربر به ارمغان بیاورد.

دکوراسیون داخلی برای مبلمان کلاسیک و راحتی
در نهایت می‌توان به نوع چیدمان مبل‌های کلاسیک و راحتی اشاره کرد. عموماً مبل‌های راحتی در نشیمن و اتاق‌های مطالعه در منزل به کار گرفته می‌شوند. همچنین گاهی از مبل‌های راحتی برای دکوراسیون اتاق خواب، البته اگر فضا به اندازه مناسب باشد، بهره گرفته می‌شود. مبل کلاسیک یک مبل تشریفاتی به شمار می‌رود و از همین رو نیز در محیط‌های پذیرایی پر زرق و برق از این دسته از مبل‌ها استفاده بیشتری می‌شود.

همان طور که در مطلب چیدمان مبلمان در اتاق نشیمن‌های کوچک نیز اشاره کردیم، در خانه‌های کوچک و اتاق‌های با سقف کوتاه معمولا توصیه می‌شود از مبل‌های راحتی استفاده شود، زیرا علاوه بر رفع نیاز، فضای زیادی را به خود اختصاص نمی‌دهند. از سوی دیگر مبل‌های کلاسیک بهترین گزینه برای خانه‌های مجلل و بزرگ است تا بتوانید جلوه‌گری بیشتری را به نظاره بنشینید.

مبل کلاسیک یا راحتی ؟ انتخاب کدام برای منزل بهتر است؟ 1

محتواهای بلاگ
اشتراک گذاری
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ